شناخت هوش راهکاری خلاقانه برای رضایت شغلی

شناخت هوش راهکاری خلاقانه برای رضایت شغلی

رضایت شغلی موضوع بسیار مهمی است که در روابط فرد با دیگران و کیفیت زندگی او بسیار تاثیر گذار است.زمانی که در انجام کارمان رضایت خاطر وجود نداشته باشد، آرامش و خشنودی از لحظات ما گرفته میشود. تحقیقات علمی نشان می دهد که فقط ۷ درصد از احساس رضایت از زندگی انسان ها مربوط به زیبایی، شهرت و ثروت است. افراد بسیاری هستند که تمام اوقات خود را برای کار و کسب  و ایجاد درآمد می گذارنند و به جایگاه مالی خوبی هم دست پیدا می کنند اما بعد از رسیدن به آن جایگاه مثلا خانه خوب، ماشین خوب و درآمد خوب دیگر هیچ لذتی را احساس نمی کنند. بسیاری از افراد وقت، هزینه و سرمایه های خود را صرف عمل های سنگین زیبایی می کنند و پس از انجام آن  بارها و بارها جلو آینه می روند به خود احسنت می گوید و تا مدت زمانی کوتاه این تحسین بیشتر دوام نخواهد آورد و لذت تکراری دیگر عادی شده و برایشان خشنودی ایجاد نمی کند. همین حالت در رضایت شغلی هم صدق می کند فردی برای کسب درآمد و امرار و معاش، شغل یا حرفه ای را دنبال می کند تا مدت زمانی این قضیه دنبال می شود اما اگر با استعدادیابی شغلی ،توانمندی، هوش و استعداد او همخوانی نداشته باشد.خشنودی و رضایت شغلی برای او از نقطه ای کم رنگ می شود.شناخت هوش و استعداد فرد به او کمک می کند تا در انتخاب شغل یا ایجاد تغییراتی خلاقانه در شغل موجود ، شرایطی متناسب با ترجیحات خودش ایجاد کند.و با محیا کردن شرایطی خلاقانه میزان رضایت خود را از کار و زندگی بالا ببرد.

استعدادیابی شغلی وشارژ انرژی

در مقاله گذشته در مورد هوش تصویری-فضائی صحبت کردیم.فردی با هوش تصویری-فضائی که  برای دنبال کردن خلاقانه مواردی کاری خود از نوشتن و کشیدن نمودار، جدول و اشکال استفاده میکرد. برای ایجاد تمرکز در مباحث کاری از تصاویر کمک میگرفت وبرای سرفصل و پیگیریهای مختلف کاری از لایت های رنگی متفاوت استفاده میکرد.شناخت هوش و استعدادیابی شغلی به ما کمک می کند تا محیط کاری خود را به بستری متناسب با ترجیحات و هوش خودمان تبدیل کنیم و در شرایطی مساعدتر به انجام کار بپردازیم. شناخت هوش و استعداد و حرکت در جهت آن مثل شارژ کردن یک باطری عمل می کند، وقتی در محیط و شرایط کاری قرار بگیریم که رضایت شغلی زیادی وجود ندارد خستگی های و تنش هایی که حاصل می شود نقش از دست رفتن شارژ باطری وجود ما را ایفا می کند اما حرکتی خلاقانه در مسیر هوش و استعداد میزان شارژ باطری وجودمان را افزایش داده و ما را به ادامه کار و رسیدن به خشنودی هدایت می کند.

هوش موسیقیایی یکی از استعدادهای شغلی

یکی از زیباترین خاطرات دوران مدرسه حفظ کردن جدول ضرب با ریتم و موسیقی خاص خودش بود،دو دو تاچارتا،سه چار تا دوازده تاو… احتمالا اگر دارای درصدی ازهوش موسیقیایی باشید برای خودتان این جدول ضرب را حالا هم با کمی ریتم و ضرب و تکان دادن سرتان خوانده باشید. افراد دارای هوش موسیقیایی با دنیایی از ریتم زندگیمی کنند.در اوقات تنهایشان، در لحظات شاد یا غم انگیزشان ریتم ها یا ملودی هایی را خلق می کنند، گاهیدر لحظاتشان سوت می زنند گاهی با ضرب دست روی شی یا پایشان ریتمی را دنبال می کنند گاهی آواز می خوانند و گاهی آهنگی را به یاد آورده و آنرا بلند بلند و بعضی اوقات به حالت زمزمه تکرار می کنند.دنیا و زندگیبرای آنها مثل یک سنفونی بزرگ است که متشکل شده از ریتمها، نت ها ،آوازها و صداها.حتی ممکن استبرای حفظ کردن اعدادی مثل شماره موبایل یا شماره ملی هم آهنگی بسازند.جالب است این افراد برای یادگیری و به خاطر سپاری مطالب آموزشی و کاری هم در خلوت خودشان ریتمی برای آن درست می کنند. اگر قرار باشد مطلبی را تدریس کنند بدون شک وجود موسیقی در تدریسشان را ترجیح می دهند.یا درسهایشان رابا آوازهایی مربوط می کنند.فردی دارای این نوع هوش را ممکن است در محل کار خود ببینید که با نوک مداد  روی میز می کوبد و ناخواسته ریتمی را ایجاد می کند یا در حال انجام کار پنجه ی پاهایش را با حفظ ضرب بهزمین می کوبد یا زیر لب آهنگی را زمزمه می کند.افراد دارای هوش موسیقیایی صرفا تحصیل کرده های رشتهموسیقی از دانشگاه نیستند. آنان موسیقی،ریتم،آواز و ضرب جزیی از وجودشان است.آنها با استفاده از صداها،ریتم ها و الگوهای موسیقی فکر می کنند.این افراد نوازنده هایی موفق خواهند بود.از مشاغلی که می توانبرای افراد دارای هوش موسیقیایی نام برد آهنگساز، منتقد موسیقی، سازنده ی آلات موسیقی ( البته کسانی هستند کههم هوش حرکتی وهم هوش موسیقایی آنها بالاست )، رهبر ارکستر، متخصص کوک کردن وسایل موسیقی ،ترانهسرا ومعلم موسیقی هست.

با ما همراه باشید

اینستاگرام: mekaramzadeh

کانال تلگرام: https://t.me/stedadyab

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

3 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *