ستیزی میان ناباوری و امید در شناخت استعداد

ستیزی میان ناباوری و امید در شناخت استعداد

شاید برایتان پیش آمده زمانی که فردی را در جایگاهی از توانمندی و استعداد ببینید، جرقه ای در ذهن یا تپشی در قلبتان احساس کنید ، خود را جای او ببینید و از درون احساس کنید که توانمندی و استعدادی در درون دارید که اگر امکان بروز آن برایتان میسر می‌شد الان در آن جایگاه بودید.نیرویی درونی که شما را به این چالش فکری می‌کشاند ، در واقع ندایی نیرومند و فطری است که توانمندی و استعداد واقعی شما را در ذهنتان خاطر نشان می‌کند.برای فرا رفتن از محدودیت‌هایمان می‌توان به این نیروی درونی و فطری متکی بود. شاید با خواندن این جملات درونتان ستیزی میان ناباوری و امید اتفاق بیفتد.ممکن است به هدایت‌های درونی نیرومندی که وجود دارد اعتقادی نداشته باشید. اما آنچه در این لحظه ضرورت دارد موفقیت و نتیجه گیری شما در شناخت و به کارگیری استعدادتان است. وقتی به طبیعت و فطرت خود اعتماد کنیم و با کل طبیعت همگام و همسو شویم، نیرویی بالاتر از نیروی فردیت ما را هدایت می‌کند.

درشناخت استعداد خود چگونه به طبیعت اعتماد کنیم؟

به طبیعت نگاه کنید، رودخانه ای که به سمت دریا در حال حرکت است اگر به مانعی چون کوه هم برخورد کند راه طبیعی خود را برای رسیدن و وصل شدن به دریا خواهد یافت. اما اگربه مانعی چون سد، ساخته دست بشر برخورد کند از حرکت متوقف می‌شود.مثل رود باشید جاری ودر حرکت، تا به دریایی از استعدادهایتان وصل شوید.در طی این مسیر و دنبال کردن گام‌ها شاهد تغییرات شگفت انگیزی خواهید بود.باید حرکت کرد تا نبوغ شکوفا شود.با سکون و حرکت نکردن هیچ دستاوردی از شناخت استعدادهایتان نخواهید داشت. وقتی بلند می‌شویم و کاری را با تمام اشتیاق و ایمان انجام می‌دهیم. گویی تمام دنیا و هستی اسباب را برای طی کردن این مسیر فراهم می‌کند.همه ما مثل موزیسینی هستیم با قدرتی خلاق که وقتی اجازه بدهیم توانایی واستعداد ما به سطح آید و خودش را نشان دهد، آنچه می‌نوازیم زندگی کردن است.

ما برای طی کردن هر مسیر هدفمندی به نقشه راه و دستورالعمل‌هایی نیاز داریم تا ما را به مقصد درست برساند. حرکت در مسیر طبیعت و فطرت قابل اطمینان ترین نقشه راه برای طی کردن شناخت استعدادهایتان خواهد بود. ممکن است انجام بعضی از وظایف به نظر سخت باشد و ذهن ما در انجام آن‌ها از خود مقاومت نشان دهد. اما بهتر است آگاه باشیم ، آنچه که در انجامش بیش از همه مقاومت می‌کنیم، اغلب بیش از همه به آن نیاز داریم.حرکت ما مثل حرکت کوهنوردی است که به سمت قله کوه در حرکت می‌باشد و انجام تمرین‌ها مثل محکم کردن جای پای ماست تا بتوانیم صعود را آغاز کنیم.

قانون دو چار را پیاده سازی کنید

زندگی شبیه دوچرخه ای ده دنده است اغلب ما دنده‌هایی داریم که هرگز از آنها استفاده نمی‌کنیم.تا حالا این تجربه را داشته اید که وسیله ای برای خانه یا لباسی برای خودتان بخرید وبعد مواردی مشابه را ببینید که افراد دیگری هم همان را خریده اند؟تا حالا اتفاق افتاده از ساعت مچی یا مورد دیگری خوشتان بیاید و چندین دفعه پیاپی در دست افراد مختلف ببینید و بالاخره آنرا برای خودتان بخرید؟

چند روز پیش ،لحظه ای در مقابل ویترین یک مغازه ساعت فروشی ایستاده بودم.درردیف اول یک ساعت بسیارشیک قرار گرفته بود و توجه مرا به خود جلب کرد. در روزهای بعد در مکان‌های مختلف، بارها و بارها آن ساعت یا مشابه آنرا دست افراد مختلف می‌دیدم.سوال آیا تمام مردم شهر دست به دست هم داده بودند تا آن ساعت را به من نشان دهند؟آیا تولید و فروش آن ساعت در آن ایام چند برابر شده بود؟

واقعیت این است که آن ساعت زیبا و شیک جلو دیگرساعت ها در ویترین قرار گرفته بود،زیبایی خیره کننده آن توجه مرا درگیر خودش کرد،بالاخره به دنبال خلق شرایطی بودم تا آنرا بخرم.

ذهن ما هم مثل قفسه‌های درون یک مغازه هست.وقتی موضوعی را ویترین می‌کنیم و جلو دیگر افکار در ردیف جلو قرار می‌دهیم.توجه درگیر ما روی آن موضوع متمرکز می‌شود.بارها و بارها مواردی در بیرون برایمان پر رنگ می‌شود که فکر ویترین شده آنرا در جلو قفسه ذهنمان قرار دادیم.لطفا همین الان در ردیف جلوی قفسه ذهنتان ۲ نقطه قوت خود را بنویسید و خودتان رو مقید کنید که روزی ۴دفعه صبح،ظهر،عصر و شب این نقاط قوت رو مرور و در آن حرکت کنید. ۲ نقطه قوت تکرار ۴ بار در روز، من اسم آن را قانون دو چار(دچار-۴،۲) می نامم، خودتان را “دچار” کنید.به نقاط قوتتان دچار کنید، تا توجه ذهنتان درگیر “دوچار” شود، در مسیرآن حرکت و شرایطی را خلق کند که آن نقاط قوت را به کار گیرد.خبر خوب اینکه اگر هر روز این تکنیک را استفاده کنید بعد از یک ماه لیستی کاملا واقعی از نقاط قوتتان در اختیار دارید که با تکیه بر آنها به دستاوردهای ارزشمندی دست پیدا خواهید کرد و دریچه ای از شناخت استعدادهایتان گشوده خواهد شد.

با ما همراه باشید

اینستاگرام: mekaramzadeh

کانال تلگرام: https://t.me/stedadyab

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

6 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *