اعتماد به شهود در استعدادیابی شغلی

اعتماد به شهود در استعدادیابی شغلی

 

استعداد یابی شغلی موضوعی بسیار مهم است که عوامل زیادی در تشخیص آن موثر می باشد. فرض کنید یک هارد در اختیار دارید.محیطی خام خام که شما با دادن اطلاعات و دستورالعمل مشخص می کنید که در برابر داده های ورودی چه واکنشی انجام دهد. به عنوان مثال عمل جمع در ریاضی را معرفی می کنید.و رفتاری که این دستگاه انجام می دهد این است که وقتی یک عدد را با عدد دیگر دریافت کرد و عملیات بعلاوه را انجام داد حاصل را بنویسد.مثلا ۴=۲+۲ .یعنی شما الگوهایی را برای دستگاه معرفی می کنید و بعد از آن دستگاه تصمیم گیری ها و نتایج و خروجی آن را بر اساس الگوهای داشته خود انجام می دهد.حالا اگر این دستگاه ذهن ما باشد.وقتی الگوهایی در ناخودآگاه وجود داشته باشد تصمیم گیری های هم که انجام می دهد بر اساس همان الگوهایی است که در ناخودآگاه شکل گرفته.در واقع ذهن با شهود به آنچه از قبل ذخیره کرده رفتارش را نشان می دهد.

وقتی در حوزه ای تجربه کافی کسب می شود میتوان به شهود خود اعتماد کرد. مثل حسابداری که آنقدر با ماشین حساب خود کار کرده که بدون نگاه کردن به کلیدهای آن یک لیست طولانی از اعمال ریاضی را انجام می دهد.این حالت برای بسیاری از توانمندیهای ما اتفاق می افتد.زمانی که دارای هوش بالایی در انجام کاری هستیم.با اعتماد به شهود آن میتوان دستاوردهایی خارق العاده کسب کرد.

شهود، به طور ناخودآگاه، توجه به الگوهایی است که کمک به تصمیم گیری می کنند. اگر شما نمی توانید آن را توضیح دهید، به این معنی نیست که باید آن را مردود کنید. اگر در حوزه ای تجربه کافی دارید، به شهود خود اعتماد کنید.

آلبرت اینشتین میگوید: 
ذهن شهودی یک هدیه مقدس است و ذهن منطقی یک مستخدم قابل اعتماد. ما جامعه ای را خلق کردیم که افتخار به مستخدم بودن می کند ولی هدیه مقدسش را فراموش کرده است.

اعتماد به هوش و شهود در کار، گستره ای از خردهای بکر و طبیعی و فردیت انسانی است.اعتماد به شهود و هوش در استعدادیابی شغلی درک زیبایی است که از دنیایی وسیع یک فرد جوشش یافته و خودش را نشان داده است.

در مقالات قبلی استعدادیابی شغلی افراد با هوش تصویری- فضائی و هوش موسیقیایی از نظریه هوش های چندگانه گاردنر را مطرح کردیم.در این مقاله استعدادیابی شغلی افراد با هوش حرکات بدنی را بررسی می کنیم.

هوش حرکات بدنی در استعدادیابی شغلی

 

در رشته ورزشی شمشیر بازی چشم های دو شمشیر باز را با چشم بندی مشکی می پوشانند، ورزشکاران با تلسلط کامل و بدون زخمی کردن یکدیگر با شمشیرهای نوک تیز خود شروع به شمشیر بازی می کنند.در واقع به طور ناخودآگاه،  با توجه به الگوهایی که از قبل دارند،تصمیم گیری و رفتار می کنند. آنان ازطریق حواس بدنشان اطلاعات را پردازش می کنند و به حرکت و  جنب وجوش می پردازند. نمی توانند مدت طولانی در جایی ثابت بمانند. به همین دلیل برخی از آنها در دوران کودکی به اشتباه برچسب بیش فعال می خورند و حتی تحت درمان قرار می گیرند!

نوجوانی را می شناسم که از هوش حرکتی بالایی برخوردار است.تمام دوران کودکی ایشان را شلوغ، بیش فعال و غیرقابل کنترل می خواندند که کل اعضای خانواده از دست شیطنت های او گریزان بودند، بدون آگاهی به استعداد و هوش حرکتی او، توانایی های او سرکوب میشد و نه تنها هوش حرکتی برای برنامه ریزیهای ورزشی جهت دهی نمیشد، بلکه رفتارهای او مورد انتقادهای شدید و سرزنش قرار میگرفت، آن کودک هم اکنون نوجوانی موفق در رشته ورزشی تکواندوست.افراد با هوش حرکتی  در اوقات فراغت دوست ندارند خانه بمانند،تمایل دارند حرکتی انجام دهند  و حتما برای بیرون از منزل برنامه ریزی می کنند.زمانی که پای صحبت این اشخاص مینشینید برای توضیح در مورد مطلبشان تمام توان خود را برای تفسیر هر چه بهتر موضوع از حرکات دست استفاده می کنند. این اشخاص کارهایی که به هماهنگی عضلات و حرکات مربوط است مثل رقص، ورزش و… را به خوبی انجام می دهند و کلاً هر عملی که با حرکات فیزیکی بدن در ارتباط باشد، برایشان لذتبخش است؛ از خیاطی گرفته تا مکانیکی و بنایی.

افراد دارای هوش حرکات بدنی اینگونه اند. حتی هنگام صحبت بیشتر ازحرکات بدنی برای انتقال مفاهیم استفاده می کنند.آنها به  رقص،ورزش و فعالیت های حرکتی علاقه دارند. انتقال و تبادل اطلاعاتشان ترجیحاً عملی و نمایشی است.

درکلاس به خاطر حرکات به ظاهر اضافی اغلب با بچه های بیش فعال اشتباه گرفته می شوند. مشاغل خیاطی ،بافندگی ،مکانیکی، بنایی،نجاری وکنده کاری مورد علاقه آنهاست. کلیه ی فعالیت هایی که با حرکات فیزیکی مرتبط است و با موتور کورتکس مغز که حرکات بدنی راکنترل می کند درارتباط است درحوزه ی این هوش می باشد. ورزش،هنرپیشگی، رقص، منبت کاری، مجسمه سازی، مکانیکی، نجاری، آهنگری، جراحی، هنرمند صنایع دستی بندبازی، سفال گری، بنایی  وجواهرسازیست.

 

اقدامک: لطفاً بنویسید به هوش حرکتی خود از ۱ تا ۱۰ چه امتیازی می دهید؟

 

با ما همراه باشید

اینستاگرام: mekaramzadeh

کانال تلگرام: https://t.me/stedadyab

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. منا

  جالبه که بعد از این که سراغ مشاغل دیگه رفتم الان شدیدا دلم میخواد کارهایی رو به طور جدی ادامه بدم که توشون استعداد دارم و بهشون علاقه دارم مطلب شما بسیار جالب بود ولی نمیدونم چه طور دوباره برم سمت علایق و استعداد هام ؟؟؟

  پاسخ
  1. مهرزاد کرم زاده

   درود بر شما
   پیشنهاد میکنم کتاب الکترونیکی که در سایت گذاشتم رو دانلود و مطالعه بفرمائید میتونه کمکتون کنه

   پاسخ
 2. منا

  من هوش حرکتی خیلی بالایی دارم فکر میکنم ۹ چون از بچگی هر کارتونی که نگاه میکردم مجسمه اش رو خلیل خوب میساختم بعد ها هم سفالگری کردم و گل های چینی و بلندر خیلی زیبایی ساختم و میفروختم و همینطور جعبه های کادویی ولی خوب به طور جدی ادامه ندادم چون هیچ وقت مشوق نداشتم و خودم توی این کار برنامه ریزی و هدف ندارم.

  پاسخ
 3. فرزانه

  سلام
  تا حالا به هوش حرکتی فکر نکرده بودم
  سپاس از مقاله جالب ومفیدتان
  به هوش حرکتی خودم عدد۴ میدهم.
  با آرزوی بهترین ها

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *