استعدادیابی شغلی خودش را نشان می دهد

استعدادیابی شغلی خودش را نشان می دهد

 

 

استعدادیابی شغلی در بسیاری از افراد بسیار پررنگ خودش را نشان می دهد. احتمالا داستان میکلانژ را شنیده اید که سنگی بزرگ و غیر شکیل را با خود می برد تا از آن مجسمه ای بسازد او چنان تصویر ذهنی قوی از فرشته ای زیبا در دل سنگ مجسم کرده بود، گویی آنرا می دید و این دیدن چنان توان مضاعفی به او می داد تا تمام تلاشش را برای بردن سنگ به محل کارش به کار گیرد و با انگیزه ای بالا تمام موانع را از روی سنگ تراشیده و بر دارد و در نهایت مجسمه ای زیبا و اثری ماندگار خلق کند. او بعدها گفت” من داوود را از همان اول در آن قطعه سنگ مرمر دیدم . کار اصلی من از آن به بعد این بود که هر آنچه را که به شکل داوود نبود حذف کنم تا شکل اصلی پدیدار شود.

احتمالا آثار معماری زیبایی را در شهر یا اطراف محل زندگی خود دیده اید که ماحصل تصور ذهنی قوی و تجسم سازی فضایی فوق العاده ای از طرف معمار آن اثر زیباست که قطعا لحظات لذت بخش زیادی به خلق آن اثر اندیشیده و در تجسم آن به سر برده است.

وقتی پای صحبت سفال گری مینشینی وقتی به خاک های رس موجود در کارگاهش نگاهی عمیق و معنا دار می اندازد و چنان از کوزه ها، مجسمه ها و آثار هنری که در ذهن مجسم کرده با طمانینه و چشم هایی هیجان زده سخن می گوید گویی خیلی پیشتر آنها را در ذهن خود ساخته است.

یا شاعری که با چیدن هوشمندانه کلمات معنا دار، چنان با واژگان عشق بازی می کند و صحبت هایی لطیف و پر مغز خلق  می کند که به شنیدن آن گوش و قلب ما را نوازش میکند.یا عکاسی که با خلق زوایای زیبا و حیرت آور از تصویری به ظاهر معمولی اثری متفاوت خلق می کند.گویی اینان از پنجره ایی متفاوت تر به دنیا و اشیا و هستی نگاه می کنند.انگار دنیایی را در درون ذهن خود مجسم می کنند، می سازند، از آن لذت می برند، از وجود آن اطمینان می یابند و تلاش می کنند با خلق اثری دیگران را نیز از وجود آن مطلع کنند.

اینان افرادی هستند که از هوش تصویری-فضایی بالایی برخوردارند.

     گاها میتوان دید که به منظور حل مشکلات چنان ماهرانه به خلق تصاویر ذهنی می پردازند و صحنه پردازانی قویند که حتی خودشان در آن صحنه قرار دارند .افراد دارای این نوع هوش، با تصاویر فکر می کنند و برای به دست آوردن اطلاعات نیاز دارند یک تصویر ذهنی روشن ایجاد کنند.آنها از نگاه کردن به نقشه، نمودار، تصویر و فیلم خوششان می آید.

 

چطور بدانیم که از هوش تصویری- فضائی بالایی برخورداریم؟

استعدادیابی شغلی این فراد نشان می دهد که این افراد از خواندن و نوشتن لذت زیادی می برند،در درست کردن پازل،تفسیر عکس، گراف و نمودار مهارت زیادی از خود نشان می دهند. از رسم، نقاشی و هنرهای تجسمی لذت زیادی می برند، الگو ها را راحت تشخیص می دهند و به راحتی پازل می سازند و تعمیر می کنند. حس جهت شناسی خوبی دارند و در ساختن استعاره هاو تمثیل های تصویری خوب عمل می کنند. استعدادیابی شغلی افرادی که دارای هوش تصویری-فضائی بالایی هستند، نیازمند این است که بررسی های بیشتری انجام شود. اگر میخواهید بدانید که آیا از استعداد وهوش تصویری-فضائی بالایی دارید یا نه بهتر است کمکی دقیق تر به خودتان توجه کنید و خود را مورد ارزیابی قرار دهید.ببنید آیا جز آن دسته افرادید که برای تجسم چیزی از دستهایشان استفاده می کنند یا هنگام صحبت کردن از دست های خود استفاده می کنند؟ چهره ها را بیشتر به خاطر می آورید یا نام افراد را؟اگر از جمله افرادی هستید که بیشتر از طریق نگاه کردن و دیدن می آموزید تا شنیدن و حرکت کردن، اگر برای یاد گیری مطالب آموزشی یا کاری نیاز دارید مستقیما به چهره فرد و در غیر این صورت تمرکز خود را از دست خواهید داد، همچنین برای به خاطر سپردن یادداشت برداری کرده و به سرعت با کوچکترین صدائی، حواستان پرت می شود و تمرکز خود را از دست می دهید.در محل کار موضوعات مختلف کاریتان را با ماژیک های متفاوت و رنگ بندی های مختلف جدا می کنید. شما دیداری و با هوش تصویری- فضائی هستید.

افراد با هوش تصویری- ذهنی چه استعدادشغلی دارند

افراد با هوش تصویری- ذهنی خوب از آنجایی که حافظه تصویری خوبی دارند به طوریکه حتی موقع توضیح دادن به دیگران از کشیدن شکل استفاده می کنند، افرادی با هوش کلامی بالا هستند، اینان برای یادگرفتن مهارت جدید به جای مطالعه بیشتر باید آنرا به صورت عملی انجام دهند،این  افراد معماران، هنرمندان،مهندسین،مجسمه سازان،عکاسان و شاعران موفقی هستند.

 بهترین شغل ها برای افرادی که هوش فضایی مکانی بالایی دارند می تواند نقاش، مجسمه ساز، عکاس و فیلم بردار حرفه ای، گرافیست، معمار و آرشیتکت، شکارچی، دریانورد، خلبان، راهنمای تورهای گردشگری، نقشه کشی، دکوراتور داخلی باشد.

 

با ما همراه باشید

اینستاگرام: mekaramzadeh

کانال تلگرام: https://t.me/stedadyab

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

4 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *